logo logo logo

Elävä adventtikalenteri on avattu

1.12.2014

Mosan Elävän adventtikalenterin avaukseen soihduin valaistulla torilla sunnuntaina osallistui lähes 200 henkeä, mikä ylittää useimpien edellisten vuosien kävijämäärät

Tapanila-Seuran puheenjohtaja Vesa Kinnunen avasi kalenteriluukun Goethea lainaten:”Jokaisena päivänä pitäisi kuulla vähintään yksi kaunis laulu, lukea hyvä runo, nähdä jokin oivallinen maalaus tai jos mahdollista, puhua muutamia järkeviä sanoja.”

Tapanilan kirkon kamarikuoro viritti yllätysvierailullaan tunnelmia ’Maa on niin kaunis’ -laululla, ja joulupuun valot sytytettiin. Lopuksi laulettiin Leena Kinnusen johdolla kaikki yhdessä ’Joulupuu on rakennettu’.

Avaus_30.11.2014_Vesa_Kinnu

Tapanila-Seuran puheenjohtaja Vesa Kinnusen puhe kärsi valitettavasti huonosti toimivasta mikrofonista. Uuden hankinta on harkinnassa.

Avaus_30.11.2014_Kamarikuor

Tapanilan kirkon kamarikuoro esitti tunnelmallisen ’Maa on niin kaunis’ -laulun.

Avaus_30.11.3014

Vieraskirja lähti seuraavalle luukulle Saniaistie 14-16:een, joka aukeaa maanantaina 1.12.