logo logo logo

Kiitos Mosa herään osallistujille!

4.05.2014

Mosa Herää houkutti jälleen sankoin joukoin tapanilalaisia tapaamaan toisiaan ja perehtymään eri aihepiireihin.

Säilytä Tapanilan ala-aste -toimikunnan pöytä, adressi, joka keräsi yli 600 nimeä ja upeat puolustuspuheet (Olka Horila, Crista Salminen ja Miitta-täti) lisäsivät tietoa vaarasta, jossa Tapanilan ala-aste juuri nyt yllättäen on.

Yhteisöjen myynti- ja esittelypöydät, ”Mitä jäbä duunaa”-näyttelykatos, savitöiden teko, työnäytökset, moottoripyörällä ajeluttaminen, Stadin juhlaorkesterin soitto, Tapanila-Seuran tuotteet ja taimitori toivat kevään Mosaan. Tapanila-Seura nimesi vuoden 2014 Tapanilan kunnia-asukkaaksi Leena Zellaman, joka on luovilla opetustavoillaan kasvattanut satoja koulunsa aloittavia mosalaisia lapsia.

Erityinen kiitokseni osallistuneille yhteisöille ja niiden toimihenkilöille! Mosa Herään sisältö olette te:
Taiteilijayhdistys Tapaus ry, Tapanilan kirjasto, Säilytä Tapanilan ala-aste -toimikunta, Tapanilan ala-asteen luokka 1-2 A, Tapanilan ala-asteen vanhempainyhdistys, Tapanilan Kotien Puolesta ry, Tapanilan Eläkkeensaajat ry, Tapanilan Työväenyhdistys, Hiidenkiven peruskoulun medialuokka 9 C, Impivaaran päiväkodin vanhempaintoimikunta, MLL Tapaninkylä, Moottoripyöräkerho Ruoste ja moottoripyöräyhdistys Kraftwolf ry, jotka ajeluttivat lapsia ilmaiseksi ja järjestivät orkesterille viime tingassa äänilaitteet, Hiidenkiven koulu 5B luokka sekä Hiidiksen vanhempainyhdistys.

Suuri kiitos, Stadin juhlaorkesteri, hienosta musiikista! Kiitos Helsingin kulttuurikeskukselle, joka tuki tapahtumaa! Ja kiitokset Tapanila-Seuran aktiiveille, jotka pyörittivät seuran ständin, ”Mitä Jäbä duunaa” – näyttelyn, Savi-Erkin savityöpajan ja taimitorin (kiitos Tarja Ahjopalo-Nieminen)!

Ensi vuonna Mosa Herää jälleen aktiivisten mosalaisten toimesta, sataa tai paistaa.

Vesa Kinnunen
puheenjohtaja
Tapanila-Seura ry