logo logo logo

Vanhoja valokuvia Tapanilasta kerätään

5.03.2009

Tapanila-Seura kokoaa ja digitoi vanhoja valokuvia Tapanilasta. Aloite hankkeeseen tuli eräältä kyläläiseltä, ja osana toimintaansa seura haluaa vaalia kylän historian säilyttämistä jatkaen näin Eino Leinon aikanaan tekemää arvokasta dokumentointityötä.

Tavoitteena on koota hyllyjen kätköistä näkymiä menneeseen ja siirtää kuvat sähköiseen muotoon. Näin ne voidaan tarjota nähtäväksi kylän WWW-sivujen kautta sekä arkistoida tulevaa historiatyötä varten. Kuvia kerätään kevään aikana ja erityisesti Mosa herää -kyläjuhlassa, jossa kuvia skannataan paikan päällä.

Historiatyötä johtaa toimittaja Timo T. Uotila, joka kerää ja dokumentoi kuvien taustatietoja ja tapahtumia. Kuvien skannauksesta on sovittu paikallisen mediayrityksen Compsa Oy:n kanssa. Kiinnostuneita pyydetään ottamaan yhteyttä seuran toimihenkilöihin tai mieluiten suoraan Timo Uotilaan osoitteessa Hiidenkiventie 22 A, puh 050-5378924 tai sähköpostitse timo.t.uotila@kolumbus.fi.

paivolantie_kuraisena

Kuva: Päivöläntie kevään kelirikkoaikaan. (Tapanila-Seuran arkisto)